Jakie urządzenia wytwórcze wybrać? cz. 1 moduł fotowoltaiczny

utworzone przez | lip 27, 2020 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących różne panele fotowoltaiczne zarówno do wielkich farm, jak i małych słonecznych instalacji dachowych. W tym artykule przeczytasz o różnicach w budowie paneli słonecznych i konsekwencjach, jakie się z tym wiążą.

Technologia fotowoltaiczna z roku na rok ewoluuje, panele są coraz tańsze przy ich wyższej sprawności. Na ten temat pisałem tutaj. Jednak od lat materiały do ich produkcji pozostają niezmienne. Obecnie na rynku mamy dwa rozwiązania. Zdecydowanie mniej popularne są tak zwane ogniwa cienkowarstwowe, których przykładem są tak zwane moduły amorficzne. Mają one odcienie ciemnobordowe lub brązowe, inaczej wygląda cykl ich życia, ale też cechują się niższą sprawnością.

Wyższa wydajność

Dziś na rynku dominują ogniwa z krzemu krystalicznego. Panele tego rodzaju zobaczycie najczęściej w formie fotowoltaicznych instalacji dachowych czy wielkich parków słonecznych. Tego rodzaju panele dzielą się ze względu na zastosowane ogniwa, które mogą mieć charakter polikrystaliczny lub monokrystaliczny. Sposób ich budowy znajdziemy w samej nazwie. Ogniwa polikrystaliczne powstały z wielu monokryształów krzemu, a ogniwa monokrystaliczne są z jednego kawałka krzemu. Różnica polega na tym, że w przypadku rozwiązań polikrystalicznych panele mają niższą sprawność, czyli wyprodukują mniej prądu. Panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością, czyli w tych samych warunkach będą w stanie wyprodukować więcej energii elektrycznej. W zależności od rodzaju ogniw inna jest ich cena. Mniej sprawne ogniwa polikrystaliczne są tańsze niż ich odpowiedniki monokrystaliczne.

Fotowoltaika - różnica pomiędzy panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi. Prezentujemy panele fotowoltaiczne
Porównanie wizualne modułów monokrystalicznego i polikrystalicznego (źródło: baltic-energy.pl)

Mogłoby się wydawać, że w tej sytuacji sprawa jest jasna i że inwestując w panele, lepiej postawić na ogniwa monokrystaliczne. Zresztą pytanie o rodzaj ogniw jest jednym z tych, które najczęściej pada podczas moich rozmów z inwestorami. Ale odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista. Jeszcze jakiś czas temu skłaniałbym się ku rozwiązaniom z ogniwami monokrystalicznymi, bo moduły te były rzeczywiście dużo bardziej sprawne niż rozwiązania polikrystaliczne. Poza tym odczucia estetyczne co do ogniw polikrystalicznych pozostawiały wiele do życzenia. Elektrownia wyglądała, jakby składała się z potłuczonych elementów. Taki był ich urok. Obecnie różnica w sprawnościach pomiędzy ogniwami mono- i polikrystalicznymi zmniejszyła się. Z tego powodu warto dokonać dogłębnej analizy opłacalności w zastosowaniu poszczególnych rozwiązań.

Jeżeli przyjmiesz, że na dachu domu lub działce masz dużo miejsca, możesz rozważyć rozwiązania polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Jeśli jednak masz ograniczoną ilość miejsca i zależy Ci na maksymalnie najlepszych wynikach, warto postawić na moduły monokrystaliczne.

Nie tylko panele

Podchodząc do sprawy wyłącznie czysto biznesowo, warto dobrze przekalkulować, które panele zamontować. Przyjmijmy, że masz dużą działkę i w grę wchodzą droższe i sprawniejsze panele monokrystaliczne oraz tańsze i mniej sprawne panele polikrystaliczne. Teoretycznie lepiej byłoby zainwestować w panele polikrystaliczne, a wcale tak nie jest. Wiesz już, że elektrownia słoneczna nie opiera się na samych panelach, lecz na szeregu innych urządzeń. Chcąc uzyskać moc taką jak w przypadku paneli monokrystalicznych, musisz zastosować więcej paneli polikrystalicznych, które trzeba zamontować na dodatkowych stelażach. Do tego dochodzą kolejne inwertery obsługujące instalacje, dłuższy czas wynajmu sprzętu oraz koszty pracy osób, które więcej tej pracy będą musiały wykonać. Z tego powodu zachęcam, aby wszystko dobrze skalkulować. Wówczas będziesz cieszyć się własną farmą fotowoltaiczną, taką jak ta na zdjęciu poniżej.

Tak wygląda elektrownia fotowoltaiczna Wizna o mocy 1 MW
Elektrownia fotowoltaiczna Wizna – 1 MW

W kolejnym materiale opowiem Ci, o co chodzi w karcie katalogowej modułu fotowoltaicznego.