DACHOWA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA
Analiza statyczna podczas wdrażania w życie pomysłu pt.: dachowa instalacja fotowoltaiczna to ogromnie ważna część projektu słonecznego. Zdarza się, że planowane są dachowe generatory solarne bez jakiejkolwiek weryfikacji stanu istniejącego oraz bez uwzględnienia dodatkowych naprężeń w istniejącej konstrukcji. Zbagatelizowanie tej sfery w początkowym stadium rozwoju projektu solarnego może znacząco zwiększyć koszt, daleko poza granicę jego rentowności lub w skrajnych przypadkach uniemożliwić przeprowadzenie tego typu inwestycji w wybranej lokalizacji.
POPRAWNE PLANOWANIE DACHOWEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
Aby zaoszczędzić swój czas i pieniądze zidentyfikuj jak najwcześniej wszelakie warianty przedsięwzięcia. Nasz zespół specjalistów od słońca w tym przypadku stosuje zasadę trzech kroków. Chcesz wiedzieć jak to zrobić?
Określenie nośności istniejącej konstrukcji dachu pod instalację fotowoltaiczną to podstawa!
Na tym etapie należy przeanalizować lub zbadać wszelkie elementy konstrukcji dachu, celem określenia ich znamionowej nośności funkcjonalnej. Wszystkie obszary powinny mieć wystarczającą sztywność i nośność, aby bezpiecznie przyjąć dodatkowe obciążenia wynikające z zabudowy dachowej instalacji fotowoltaicznej. Idealnym jest uwzględnienie powyższych planów już na wczesnym etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej. Wtedy zwykle odbywa się to najniższym kosztem i staraniem w porównaniu do pozornej oszczędności we wczesnej fazie inwestycyjnej. Celem dokładnej oceny nośności elementów konstrukcyjnych należy oprzeć się na branżowym wyciągu z projektu budowlanego lub najlepiej wykonawczego. Sprawa znacznie się komplikuje w przypadku leciwych budynków, kiedy brakuje rysunków inwentaryzacyjnych i jakichkolwiek danych techniczno-materiałowych. Wtedy jedynym wyjściem są szczegółowe pomiary przekroju, lokalne odkrywki oraz badania laboratoryjne pomagające ustalić gatunek stali lub np. klasę betonu. Istnieją również, inteligentne w pełni automatyczne systemy monitorowania elementów konstrukcyjnych dachu, których pełne dane wynikowe również mogą służyć do monitorowania naprężeń spowodowanych dachową infrastrukturą solarną.
Wybór systemu regałów wraz z zamocowaniem jednostki solarnej
System montażowy paneli może być balastowy, w pełni zamocowany lub hybrydowy. Dalsza ścieżka w tym punkcie jest z reguły zależna od wyników kroku nr 1. Każdy układ słoneczny jest inny tzn. ma inną wagę brutto przy podobnej mocy zainstalowanej systemu kWp (DC). Parametry fizyczne układu wytwarzania zależą przede wszystkim od azymutu dachowej instalacji fotowoltaicznej, lokalnej strefy wiatrowej, śniegowej oraz orientacji budynku. Wynikiem tego kroku jest maksymalne, dopuszczalne dociążenie obiektu budowlanego wyrażone w jednostce kg/m2.
Studium wykonalności dachowej instalacji fotowoltaicznej
Warunek uważa się za spełniony, jeśli uda się zmieścić zaplanowaną moc macierzy fotowoltaicznej na regałach dobranych w pkt. 2, zachowując tym samym wystarczając nośność obiektu budowlanego. Sytuacja komplikuje się diametralnie, gdy w obecnym stanie nie możliwym staje się zmieszczenie wybranego, najlżejszego systemy solarnego o zaplanowanej mocy, który zapewni oczekiwany wolumen energii czynnej w ciągu roku. Wówczas należy zredukować rozmiar macierzy do osiągnięcia rozsądnego kompromisu. Jeśli wynik optymalizacji mocy zainstalowanej nie jest zadowalający, wówczas należy wrócić do pkt. 1 i rozważyć dodatkowe wzmocnienia elementów konstrukcyjnych celem utrzymania projektu przy życiu. Istnieje wiele metod wzmacniania dachu, jednakże każdy obiekt jest inny przez co nie istnieją gotowe do zastosowania szablony. Wzmocnień można dokonać poprzez redystrybucję obciążenia na dodatkowe elementy lub wzmocnień oryginalnych. Obydwie metody są stosunkowo drogie, czasochłonne i wymagają olbrzymiej ingerencji w strukturę obiektu. Alternatywą dla obiektów stalowych może być stosunkowo proste i niedrogie wzmocnienie z użyciem dodatkowych prętów redukujących naprężenia od dachowej instalacji fotowoltaicznej. W przeciwnym wypadku zaleca się zmianę lokalizacji lub planowanie jednostki wytwórczej bezpośrednio na gruncie z pominięciem dachu.
Jeśli zastanawiasz się nad opłacalnością inwestycji przeczytaj również ten artykuł.