Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych to hit lub kit? Jaka jest prawda?

utworzone przez | gru 15, 2020 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Zima w Polsce. W ostatnich latach znana prawie wyłącznie z temperatury nieco poniżej zera. Śniegu jest jak na lekarstwo. Jednakże zdarza się, że biała pierzynka przykryje dachy. Co w sytuacji, gdy śnieżny puch osiądzie na panelach fotowoltaicznych?  Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych to powód do zmartwienia? Temat ten jest bardzo często przywoływany w debatach pomiędzy sceptykami i zwolennikami produkcji własnego prądu. O tym, jak jest w rzeczywistości dowiesz się z tego artykułu.

Strach przed ciężarem pokrywy śnieżnej

W debacie sceptyka i zwolennika padł argument dotyczący ciężaru pokrywy śnieżnej. Biała pierzynka swoje waży. Dlatego pojawiły się obawy dotyczące wytrzymałości paneli fotowoltaicznych. Każdy producent modułów solarnych bierze podobne sytuacje pod uwagę. Dlatego zdecydowana większość urządzeń jest przystosowana do zimowych warunków atmosferycznych. Oznacza to, że panele w pozycji poziomej można bez obaw obciążyć jednostką powyżej 5000 paskali. W praktyce daje to grubość pokrywy śnieżnej od 60cm do nawet 120cm w zależności od gęstości śniegu. Gdy na Twoim dachu pojawi się śnieg, nie musisz mierzyć linijką wysokości pokrywy. Projektant wziął pod uwagę takie ryzyko. Dlatego w trakcie montażu wykorzystał dedykowany system, który stanowi dodatkową ochronę instalacji.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych zapewnia dużo prądu

Kolejnym argumentem, który pada w debacie jest produkcja prądu. Odśnieżenie paneli fotowoltaicznych sprawi, że wyprodukują dużo energii. Ale czy na pewno? Faktem jest, że instalacja fotowoltaiczna posiada ujemny bilans temperaturowy. Oznacza to, że produkuje więcej prądu przy niższej temperaturze. Należy jednak pamiętać, że problemem nie jest śnieg. Przeszkodami w produkcji energii są krótki dzień oraz mała ilość słońca w okresie jesienno-zimowym. Dlatego wielu ekspertów i autorytetów w branży fotowoltaicznej zaleca powstrzymanie się od usuwania śniegu z powierzchni modułów. Zaznaczają, że panele solarne w większości przypadków instalowane są pod kątem. W połączeniu z ciemną powierzchnią modułu oraz zjawiskiem fotonowym potrafią oczyścić swoją powierzchnię nawet w ciągu jednego słonecznego dnia. Warto zwróć uwagę, że w optymalnych warunkach w ciągu czterech zimowych miesięcy (od listopada do lutego), produkowane jest łącznie tyle prądu, co w październiku. Dlatego nie przejmuj się tą stratą.

Jeśli poza odśnieżaniem paneli fotowoltaicznych interesują cię aspekty technologiczne związana z samymi panelami zajrzyj tutaj.

Jeśli istnieją powody, dla których musisz odśnieżyć swoje moduły, zrób to delikatnie, zmiatając jedynie warstwę luźnego śniegu. Nie ingeruj w przymarznięty śnieg czy lód. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego celu wody lub ostrych narzędzi. W przeciwnym razie bądź pewien, że spowodujesz nieodwracalne uszkodzenia.

Panele fotowoltaiczne utrudniają odśnieżanie dachu w krytycznych warunkach

Gdy grubość pokrywy śnieżnej na dachu płaskim będzie większa niż określona przeze mnie jako bezpieczna, zbliżysz się do krytycznych parametrów obciążeniowych Twojego dachu. Wzrośnie prawdopodobieństwo odkształcenia konstrukcji. W tej sytuacji odśnieżanie dachu nie będzie związane z polepszeniem warunków potrzebnych do produkcji prądu. Znając krytyczne parametry swojego budynku, możesz na bieżąco monitorować jego statykę za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Narzędzia te zaalarmują Cię w sytuacji, gdy potrzebna będzie natychmiastowa interwencja.  

Istnieje niebezpieczeństwo, że w trakcie odśnieżania uszkodzisz moduł. Dlatego pamiętaj, żeby unikać kontaktu wszelkich narzędzi z powierzchnią paneli.  Poza panelami na dachu mogą znajdować się również dodatkowe urządzenia solarne, inne elementy instalacji lub trasy kablowe. Ich współistnienie może znacząco utrudniać,  a nawet uniemożliwiać odśnieżanie. Planując rozmieszczenie macierzy fotowoltaicznych na istniejącym dachu, pamiętaj o tym.

Idealny dach? Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych to nie problem?

Planujesz budowę? Zatem z pewnością będziesz poszukiwał konstruktora, który zaplanuje bezpieczny i funkcjonalny budynek. Ważne, by na tym etapie wziął pod uwagę zagrożenia wynikające z pewnych obciążeń. Mowa o nacisku pokrywy śnieżnej na dach,  a także o masie instalacji fotowoltaicznej. Wzięcie pod uwagę tych elementów, to pakiet korzyści dla Ciebie.

Zyskasz nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort. Wówczas problem odśnieżania nie będzie Cię w ogóle dotyczyć. W tej sytuacji, projektant PV rozplanuje optymalne rozmieszczenie macierzy fotowoltaicznych wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą. Takie rozwiązanie to największe korzyści. Zapewnisz sobie maksymalne bezpieczeństwo użytkowe i pożarowe. Poza tym zaczniesz produkować prąd na własne potrzeby. Dodatkowo otrzymasz instalację, której profil generacyjny będzie zgodny z profilem zapotrzebowania na energię elektryczną Twojego budynku.

Lektura tego artykułu powinna doprowadzić Cię do jasnych wniosków: nie odśnieżaj modułów fotowoltaicznych umieszczonych na Twoim dachu. Zamiast szukać niepotrzebnych problemów, lepiej zaparz sobie aromatycznej herbaty. Wpływa kojąco na organizm i ułatwia relaks, gdy zobaczysz cudowną biel za oknem.

Więcej informacji w kwestiach konstrukcyjnych znajdziesz tutaj.